11 Ocak 2018 Perşembe

Demirtaş’ın Başkanlığını Savunan Girişimler

Demirtaş’ın başkanlığını savunan girişimler birbirinden bağımsızca ve habersizce ortaya çıkıyor.
Aklın yolu birdir derler.
Birbirinden bağımsız ve muhtemelen habersiz (çünkü üçüyle ilgili bilgiler de aynı sıralarda geldi)  Demirtaş’ın başkan kalmasını savunan üç girişim başlamış
*
Birincisi bir açık mektup ve imza kampanyası biçiminde, başlatanlar olarak Gencey Gürsoy, Oya Baydar ve Gürhan Ertur’un imzaları var.
Metni şöyle:

Değerli arkadaşlar,
İçinden geçtiğimiz bu karanlık ve zor dönemin atlatılabilmesi ve normalleşme için
Türkiye siyasetinin önemli bileşeni Halkların Demokratik Partisi (HDP)nin, üzerindeki ağır baskılara ve yok etme çabalarına karşın yaşaması, yaşatılması, desteklenmesi gerekiyor.
Selahattin Demirtaş’ın eş başkanlıktan ayrılma isteğinin kabulü HDP’yi kitleler ve demokratik kamuoyu nezdinde güçten düşürecek, Türkiye partisi olma çabalarına da ket vuracaktır.
Demirtaş’ın kararının gözden geçirilmesi ve kendisine güçlü bir destek verilmesi gerektiği kanısıyla aşağıdaki çağrıyı imzaya açıyoruz.
Uygun buluyorsanız, kendi imzanızla yetinmeyip çağrının yaygınlaştırılması için ulaşabildiğiniz bütün gruplara acilen göndermenizi rica ediyoruz.
Türkiye’nin; tek adam iktidarından ve bu anayasa dışı rejimden kurtulabilmesi için
“Türkiye partisi” kimliğini içselleştirmeyi başarmış bir HDP’ye,
böyle bir HDP’nin de “demokratik siyaset” anlayışıyla kitlelerin güvenini kazanmış olan
Selahattin Demirtaş’a ihtiyacı var. Eş başkanlığa devam fedakârlığını kendisinden,
desteğin sağlanmasını da HDP yönetiminden bekliyoruz.
(İmzalarınızı lütfen yurttasgirisimi@gmail.com adresine iletiniz.)
İmzalayanlar:
Gençay Gürsoy / Gürhan Ertür / Oya Baydar
*
İkincisi change.org’ta HDP Demokrasi Platformu’nun başlattığı, doğrudan HDP’nin 11 Şubat tarihinde toplanacak kongresine yönelik, herkesin gerekçeleri farklı olabileceğinden, gerekçelere girmeyen ama somut olarak Demirtaş’ın tekrar başkan seçilmesini isteyen ve Kongre’ye öneren, ayrıca seçimin gizli oy açık sayımla yapılmasını da savunan ve öneren kısa bir metinden ibaret, hedefe yoğunlaşmış bir kampanya.
Birkaç saat önce başlamış olmasına rağmen 400’ü aşkın kişi imzalamış. Kısaca metin ve linki şöyle:


Selahattin Demirtaş HDP kongresince tekrar başkan seçilmelidir.
Bunun için Selahattin Demirtaş'ı başkanlığa öneriyoruz.
Ayrıca oylamanın kapalı oy açık sayım ile yapılmasını da öneriyoruz.
Bu kampanyanın teslim edileceği kurum:
HDP KONGRESİ 11 Şubat 2018
*
Yine Change.org’ta Famin Kılıç’ın başlattığı HDP Genel Merkezi’ne yönelik “Selahattin Demirtaş eş başkanlıktan çekilmemeli” başlıklı bir kampanya var. Kampanyanın istemi ile muhatabı arasında bir uyum bulunmamakla beraber yapılmak istenen açık: Demirtaş’ın başkan kalmasını sağlamak,
Şu ana kadar 566 kişi imzalamış
Kampanya gerekçe ve amaçlarını şöyle ifade etmiş:
“Star Wars 'ın sinemalarda halen gösterimde olan filmini izleyenler bilir; direnişçiler grubunda yer alan, hava kuvvetlerinden bir erkekle komutan kadının konuşması vardı.
Komutan kadın havacıya: BİZİM KAHRAMANLARA DEĞİL, LİDERLERE İHTİYACIMIZ VAR" diyordu. Nitekim havacının yine de fevri hareketleri yüzünden direnişçiler çok ağır kayıplar vermişti.
Kahramanlara ihtiyaç duyulması bir aciziyettir ama toplumsal bilinç ve kültür seviyesinin sıkıntılı olduğu toplumlarda sol ve ilerici insanların içinde dahi derdini iyi anlatabilecek bir sürü özellikteki insanlara da kolay kolay denk gelinmez, en azından Selahattin Demirtaş gibi sempatik, samimi, entellektüel, hukukçu, akademik, kültürlü, düşünce ve inançlara saygılı, en zıt kutuptakinde dahi ılıman iklim yaratabilen elektriğe sahip, yazar, şair, halkın tam orta yerinden çıkmış halk çiçeği zor yetiştiği için içimizde bir burukluk yarattı bu karar.
Köklü ve milyonların sarsılmaz mücadele geleneğiyle yaratılmış değerler ve kazanımlarımız kişilerin teslim alınmasıyla bitmediği tarihsel binlerce örnekle bilinir ama psikolojik kaynaşma ve siyasal sembol olma açısından bir dönem daha kalması iyi gerekli. Anlamlı sözlerdendir "Irmak geçilirken at değiştirilmez".
2 yıl önce de bahsedilen bu durumu her yönüyle değerlendirenlerin aldığı karara saygı duymakla birlikte demokratik dönüşüm konusunda epey bir mesafe katetmiş Avrupa ülkelerinden birinde yaşamadığımız da unutulmamalı. Barışa, demokrasiye bu kadar ihtiyaç duyulan bir coğrafyada epey bir mesafe katedilmiş mücadelenin en etkili yüzlerinden birini "sonuç almadan" vitrinden çekmek hem halkımıza, hem mücadeleye hem de verilen emeğe haksızlık olur, bir de yüreği güzel değerli hevalimiz Selahattin Demirtaşa...

Demirtaş' ın "vitrinden çekilmesinin" boşluğunun aynı etkide bir hamleyle doldurulması da şart. Bundan kasıt yerine geçecek isim değil süreci ilerletecek hamleler. Yoksa "her tercih başka tercihlerden vazgeçmektir" in vebali ağır olmasın.
Sanırım Fransız atasözüydü: Ne kadar mutlu olduğunuz ne kadar az keşke dediğinize bağlıdır.
Sevgili HDP Genel Merkezi milyonların ve yüreğinizin sesine kulak verin !”
*
Lütfen bu bilgileri yayalım ve kampanyalara imzalarımızla destek verelim.
Demir Küçükaydın
11 Ocak 2018 PerşembeHiç yorum yok: