14 Ekim 2015 Çarşamba

#Erdoğanİstifa Yurttaşlar Girişimi'nin Bildirisi ve Çağrısı

Yurttaşlara Çağrı
Türkiye’deki tüm sorunların kökü Erdoğan’dır.
Kürtlerle savaş, onun başkanlık ihtirası için başlamıştır; Suriye’de milyonlarca insanın düştüğü durum onun emperyal hayallerinin bir ürünüdür. Yolsuzluk, katliam… Medya operasyonları, yargıya müdahale, delil karartma ve saymakla bitiremeyeceğimiz icraatlar…
Erdoğan’ı demokratik yollarla saraydan def etmeden Türkiye’deki hiçbir sorun çözülemez!
Erdoğan’ı seçimler yoluyla gönderebileceğimizi sananlar sahte hayaller yayarak Erdoğan’a zaman kazandırıyor. Ancak Erdoğan için başkanlık ve hesap verme arasında üçüncü bir seçenek yoktur. Dolayısıyla kendisinden “milli irade”ye saygı duyması beklenemez. Erdoğan orada olduğu müddetçe seçimlerin olacağının veya olsa dahi bunun adil olacağının garantisi yoktur. Seçimde yenilirse, bunu kabul edeceğinin de…

Erdoğan fiilen hukuk dışına düşmüş, hatta yaptığı darbeyi itiraf etmiştir. Saray, anayasa ile belirlenmiş devlet organlarının dışında tamamen Erdoğan’a bağlı bir “paralel” devlet konumundadır. Kaçaksaray’da yapılan işler ve harcamalar her türlü denetimden uzak ve açıklıktan yoksundur. Onun orada kaldığı her an hukukun ayaklar altına alınması demektir.
O zaman vakit Erdoğan’ın istifasını isteme vaktidir. Bunun için derhal bir yurttaşlar hareketi, bir sivil itaatsizlik ve direniş hareketi başlatılmalıdır.
Bugün polisin keyfi müdahaleleriyle toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı fiilen gasp edilmiştir. Bu şiddet ortamı yurttaşların gözünün korkmasına yol açmakta; bu da ancak tüm bunları göze alabilen küçük azınlıkların kalmasına sebep olmaktadır. Bu şekilde bunların politik bir güce dönüşmesi mümkün olmamaktadır.
Bizler madem yürüyemiyoruz o halde, “duran adam” olacağız; duramıyorsak oturacağız, oturamıyorsak yürüyeceğiz.  Siyasi taleplerimizi, en temel yurttaşlık haklarımız üzerinden ifade edeceğiz. Kendi siyasi eğilimlerimizi ifade eden hiçbir pankart, flama, bayrak vs. taşımayacağız; hiçbir slogan atmayacağız. Sessizce, yurttaşların en temel haklarına dayanarak ve bunları kullanarak, göğsümüze “Erdoğan İstifa” yazarak, durabilir, oturabilir, yürüyebilir, uzanabiliriz. Bunlar, hiçbir şekilde gösteri ve toplantı yürüyüşüne girmez. Bu yurttaşlar rastlantısal olarak belli bir yerde ve saatte bunları yapabilir.
Bu şekilde milyonlarca yurttaş bu felç durumundan çıkabilir, en temel insan ve yurttaşlık haklarına dayanarak fikrini ifade edebilir.
Bunu yaptığımız takdirde, modern bir sivil haklar hareketi yaratarak, en pasif ve barışçıl biçimlerle Erdoğan’ı oradan uzaklaştırabiliriz.
Bugün hala Erdoğan’a karşı hareket edebileceğimiz böyle bir alan mevcuttur. Ama bunu şimdi yapmazsak, ileride bu olanak bile elimizde olmayabilir.
O halde, #Erdoğanİstifa

#Erdoğanİstifa Yurttaşlar Girişimi

Hiç yorum yok: