10 Mayıs 2018 Perşembe

Adil, Özgür, Eşit ve Hilesiz Bir seçim İçin Demokrasi Gönüllüleri’nin Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması için başlattığı kampanyaya imzalarımızla destek verelim.


(Bugün yeni bir yazı yazmıyoruz. Dün başlatılan bir kampanyaya destek vermek, yeni bir yazı yazmaktan daha önemli göründü. Tamamen aşağıdan gelme bu gibi girişimlerin çoğalması ve destek görmesi, halkın bizzat seçimlerin güvenliği, dürüstlüğü için kendisinin örgütlenmesi, bu seçimin hilesiz geçebilmesi için en büyük güvencedir. Benzeri girişimlerin çoğalması dileğiyle.)
Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı Muharrem İnce ve Saadet Partisi’nin adayı Temel Karomollaoğlu’nun Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasını talep ettikleri ve İnce’ni demirtaş’ı hapishanede ziyaret ettiği gün, “Adil, Özgür, Eşit ve Hilesiz Bir seçim İçin Demokrasi Gönüllüleri” adlı girişimi kuran seçmenler de aynı amaca yönelik olarak, Demirtaş’ın serbest bırakılması için bir imza kampanyası başlattılar.
Bu kampanyaya imzalarımızla destek olalım.
Kampanyaya destek olmak için, şimdiye kadar toplanan imzalarla birçok değişikliğin yapılmasını sağlamış, bir imza toplama aracı olan “change.org” sitesinde

*
Bununla da yetinmeyelim, tanıdıklarımızı, sosyal medyadaki arkadaşlarımızı, paylaşımlarımızla veya onlara bu bilgileri e-mail üzerinden yollayarak imza vermeye davet edelim.
*
Bu kampanyaya katılmak için HDP’li olmak veya Selahattin Demirtaş’ın fikirlerine katılmak gerekmez.
Bu kampanyaya katılarak HDP’yi veya Selahattin Demirtaş’ı değil, demokrasi, hukuk ve adaleti savunmuş; en azından asgari ölçüde olsun onun gerçekleşmesine destek vermiş oluruz.
Dolayısıya sadece kendi görüşlerimize yakın tanıdık, dost ve arkadaşlarımızı değil, tüm seçmenleri; seçimlerin Adil, Özgür, Eşit ve Hilesiz yapılması amacını paylaşan ve paylaşması gereken herkesi bu kampanyaya katılmaya davet edelim.
Aşağıya kampanyanın gerekçesini ve amacını olduğu gibi aktarıyoruz:

Anayasa Mahkemesi’ne , Yargıtay’a ve Yüksek Seçim Kurulu’na yönelik metin şöyledir:

“"Kimse fikirlerinden, görüşlerinden, inançlarından dolayı farklı bir muamaleye uğratılamaz ve cezalandırılamaz".
Demokrasi, tüm fikirlerin eşit koşullarda yarışması ve yurttaşları kazanması varsayımına dayanır.
Selahattin Demirtaş'ın, hiç bir mahkumiyeti olmadan tutuklu bulunması zaten esastan tutukluluğun bir fiili cezaya dönüştürülmesidir. Çünkü bağımsız mahkemelerce açık olarak ve yasalara dayanarak verilmiş bir karar olmadıkça herkes masum olarak kabul edilir ve edilmelidir. Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğu her şeyden önce bu ilkenin ihlalidir.
Kaldı ki Selahattin demirtaş seçilmiş bir vekil ve mecliste grubu olan güçlü bir partinin Genel Başkanıydı ve halen de önemli bir yöneticisidir.
Milletvekili dokunulmazlığı her şeyden önce vekillerin tam bir özgürlük içinde kanunlarca yasak olarak bile görülmüş olsa böyle fikirleri bile savunmaları için vardır. Çünkü bugün yanlış görünen bir düşünce veya hareket yarın doğru görülebilir. Aksi takdirde böyle bir değişim olanaksız olur.
Selahattin Demirtaş'ın bir vekil ve parti başkanı olarak tutuklanması parlamentarizmin en temel ilkelerinden birinin, dokunulmazlık ilkesinin çiğnenmesidir.
Bugün Cumhurbaşkanı adayı olduğu durumda bu sadece Selahattin Demirtaş'ın hakları ve hukukunun değil, yurttaşlar ve seçmenlerin de eşit ve özgür koşullarda birbiriyle yarışan görüş ve kişiler arasından seçim yapma hakkının bir gaspı anlamına gelmektedir.
Bu duruma son verilmesi için Anayasa Mahkemesi'ni, Yargıtay', Yüksek seçim Kurulu'nuı göreve çağırıyoruz.
Yurttaşlık haklarımızın bir gaspı olan bu hukuksuz, adaletsiz ve demokrasinin en temel ilkelerine bile aykırı olan bu duruma son vermek ve asgari ölçüde adil bir seçim için Demirtaş serbest bırakılmalıdır.
Bu vesileyle tüm seçmenleri bu hakkı ve eşitliği sağlamak için bu kampanyaya katılmaya çağırıyoruz.
Adil, Özgür, Eşit ve Hilesiz Bir Seçim İçin Demokrasi Gönüllüleri”
*
Bu satırlara ekleyecek bir şey yok.
Destekliyorum ve hangi görüşte olursa olsun, herkesi de bir seçmen ve yurttaş olarak desteklemeye çağırıyorum.
10 Mayıs 2018 Perşembe
Demir Küçükaydın
Bloglar:
Video:
Podcast:
İndirilebilir kitaplar:

Hiç yorum yok: